środa, 22 grudnia 2010

Przypadki obciążeń – włączanie, wyłączanie i izolowanie... brzmi tajemniczo? Przeczytaj wpis poniżej!

Co prawda mój pierwszy iście „merytoryczny” wpis miał dotyczyć współpracy RST z AutoCADem, ale ostatnie szkolenie, które miałem przyjemność prowadzić w Krakowie, zainspirowało mnie do ucieczki w innym kierunku, a mianowicie do obciążeń i możliwości zarządzania nimi.
Zaczynając, rzecz bardzo odkrywcza: istnieją w Revicie Structure narzędzia do definicji obciążeń. Choć dalece odbiegają od możliwośći Robotowych w tym zakresie to jednak znalazły swoich zwolenników, którzy chcą mieć w Revicie jak najbardziej kompletny model obliczeniowy.
I Ci właśnie szukają sposobu w miarę efektywnego zarządzania przypadkami, a konkretnie możliwości sterowania widocznością przypadków np.: izolowania tylko jednego konkretnego przypadku obciążeń, wygaszania wybranych przypadków itp. 
Intuicja podpowiada, że rozwiązanie znajdzie się w standardowym oknie Nadpisania widoczności/grafiki (skrót VG), jednak szybko okazuje się, że nie daje ono dostępu do przypadków, a jedynie do rodzaju obciążenia (punktowe, liniowe i powierzchniowe) oraz natury obciążenia czyli np.: eksploatacyjne, stałe, sejsmiczne, temperaturą itd.


Trop więc był niezły, ale musimy szukać gdzie indziej.
Cały czas węszymy w obrębie tego samego okna jednak przeskakujemy na inną zakładkę i tu wręcz potykamy się o rozwiązanie: wykorzystajmy Filtry graficzne!
Podczas definicji filtra możemy wybrać konkretny przypadek i warunek, który musi być spełniony, żeby filtr objął dany przypadek swoim zasięgiem.
Sensowne wydają się dwie możliwości:
- tworzymy tyle filtrów ile przypadków i później mamy możliwość wygaszania i modyfikacji prezentacji graficznej każdego przypadku z osobna(olbrzymia elastyczność ale przy dużej ilości przypadków tydzień na definicję filtrów:P)- tworzymy jeden filtr i modyfikujemy jego parametry takie jak: warunek i nazwa przypadku w zależności od przypadku jaki chcemy wyizolować w danym momencie (mniej pracy na początku, ale możemy filtrować tylko jeden przypadek)
Jeżeli warunek będzie ustawiony na: nie jest równy, wówczas po odznaczeniu parametru: Widoczność dla filtra w oknie Nadpisania widoczności/grafiki,  wszystkie przypadki poza tym wskazanym w oknie definicji filtra, będą wygaszone.


Mam nadzieję, że więcej udało mi się rozjaśnić niż zaciemnić. Gdyby było odwrotnie proszę o info ...i zdecydowanie zapraszam do otwartej dyskusji na temat tego tekstu!

jeszcze tu wrócę...

Krzysztof Adach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz